Ozonowanie dywanów – czy to ma sens?

Jesteśmy zaszczepieni i ozonujemy. Zapraszamy!

W ostatnich tygodniach wiele mówi się o ozonowaniu w kontekście dezynfekcji powierzchni lub pomieszczeń. Wszystkim nam zależy na tym, by przebywać wyłącznie tam, gdzie czujemy się bezpiecznie. Nie można jednak zapominać też o bezpieczeństwie biologicznym. To, że nie widzimy bakterii i wirusów, wcale nie oznacza, że ich nie ma. Warto, więc zastanowić się, czy ozonowanie dywanów ma działanie antyseptyczne? Czy ma sens i warto je przeprowadzać?

Na czym polega ozonowanie?

Na początek zastanówmy się, skąd biobójcze działanie ozonu. Otóż ozon to odmiana tlenu, która składa się z trójatomowych cząsteczek. W niewielkiej ilości występuje w atmosferze oraz buduje znaną wszystkich warstwę ozonową, która chroni Ziemię przed promieniowaniem ultrafioletowym. W kontekście dezynfekcji ważniejsze jest jednak to, że ozon to silny utleniacz. W kontakcie z bakteriami lub wirusami po prostu niszczy ich ściany komórkowe, a tym samym po prostu je niszczy. Unieszkodliwione mikroorganizmy nie są w żaden sposób groźne dla człowieka.
Czy jest sens ozonować wykładzinę?
Wyjaławianie dywanu w 100% nie jest właściwie możliwe żadną znaną człowiekowi metodą. Samo ozonowanie również nie jest rozwiązaniem. Jeśli ma być ono potraktowane jako jedyna usługa – to raczej nie ma sensu zawracać sobie nim głowy, bo będzie mało skuteczne. Dywan nie ma struktury takiej jak powietrze w samochodzie. Nie wystarczy tylko wpuścić ozonu i odczekać kilku minut. Podstawą musi być dobre i dokładne wypranie dywanu. Powinno robić się to w sprawdzonych środkach do dezynfekcji, takich jak RM735. To specjalistyczny preparat, który ma działanie antyseptyczne. To właśnie on usunie brud i większość mikroorganizmów znajdujących się we włóknach dywanu. Ozonowanie powinno natomiast być wykorzystane jako ostatni etap czyszczenia. Ma ono za zadanie pozbyć się bakterii i wirusów, które ewentualnie mogły ocaleć z czyszczenia. Warto je przeprowadzić, bo jeśli jakiekolwiek mikroorganizmy zostaną na dywanie, to bardzo szybko będą mogły się namnożyć. Odkażanie ozonem ma też swoje dodatkowe atuty – z wykładziny znikają brzydkie zapachy, a on sam jest bardziej miękki i delikatny w dotyku. Oznacza to, że ozonowanie dywanu warto przeprowadzać właściwie po każdym czyszczeniu i to przez cały rok.

Umów się na czyszczenie

Dojazd do Ciebie jest za darmo w rejonie: most Grunwaldzki, Podgórze, Podwawelskie, Ruczaj, Dębniki, Łagiewniki, Ludwinów, Borek Fałęcki. W pozostałych częściach Krakowa, tylko przy zamówieniu na kwotę minimum 100zł dojazd jest za darmo. Poza wymienionymi rejonami w przypadku zamówienia poniżej 100zł doliczany jest koszt dojazdu w wysokości 50zł. Zlecenia na terenie Małopolski ustalamy indywidualnie.

Cenniki

Poniższe ceny zawierają w sobie wszystko co jest potrzebne do wykonania usługi - nic więcej nie jest "extra" doliczane. Tanie czyszczenie jest możliwe przy większych zamówieniach (powyżej 500zł) np w kilka osób z jednego miejsca tzw. grupowe zakupy istnieje możliwość negocjowania cen.