Jak dbać o dywan?

Według archeologów dywany pojawiły się domach mieszkańców Azji Centralnej nawet 3 tysiące lat przed naszą erą. W Polsce dekoracyjne tkaniny rozłożone na podłogach mieszkań i domów od wielu pokoleń cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety, nie zawsze wiemy jak dbać o dywan, co nie tylko uwłacza estetyce wnętrz, ale również może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Dzicy lokatorzy z dywanu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że pod naszymi stopami kwitnie bujne życie. Wszystko za sprawą roztoczy kurzu domowego, czyli niewielkich (od 0,1 do 0,5 mm długości) pajęczaków, żywiących się głównie ludzkim naskórkiem. Skórożarłoczek skryty (świetna nazwa!, najczęściej występujący w Polsce gatunek roztoczy) i jego koledzy wydają się niegroźni – nie gryzą i nie żądlą. Ich odnóża i odchody potrafią jednak skutecznie uprzykrzyć życie osobom z alergią.

Jak skutecznie zadbać o dywan?

Odpowiedź jest prosta – poprzez właściwą pielęgnację. Na szczęście czyszczenie dywanu domowymi metodami nie jest szczególnie uciążliwe. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu sięgnąć po odkurzacz. Warto jednak pamiętać, by uzbroić rurę ssącą w końcówkę odpowiednią dla danej tkaniny, grubości czy faktury. Co 3 miesiące powinno się wykonać pranie dywanu. Można to zrobić na mokro – korzystając z odpowiedniej funkcji w odkurzaczu – lub na sucho. W tym drugim przypadku wystarczy jedynie rozsypać specjalny preparat na powierzchnię, po czym dokładnie ją odkurzyć. Na co dzień trzeba też pamiętać, by wszelkiego rodzaju zabrudzenia i plamy usuwać natychmiast, nie czekając aż wnikną do wnętrza dywanu.

Fachowa czystość

Raz w roku należy zamówić czyszczenie dywanów. Ta popularna i niezbyt droga usługa pozwala pozbyć się roztoczy i zabrudzeń za pomocą detergentów lub wysokiej temperatury. Korzystając z profesjonalnej firmy najlepiej zdać się na fachowca, który dobierze odpowiednią metodę. Pamiętajmy jedynie, by świeżo wyprany i wyczyszczony dywan dokładnie osuszyć (wystarczy pozostawić go na kilka godzin z uchylonym oknem do pokoju), zanim zaczniemy ponownie z niego korzystać.

Cenniki

Poniższe ceny zawierają w sobie wszystko co jest potrzebne do wykonania usługi - nic więcej nie jest "extra" doliczane. Tanie czyszczenie jest możliwe przy większych zamówieniach (powyżej 500zł) np w kilka osób z jednego miejsca tzw. grupowe zakupy istnieje możliwość negocjowania cen.

Zamów czyszczenie

Dojazd do Ciebie jest za darmo w rejonie: Podgórze, Dębniki, Ruczaj, Ludwinów, most Grunwaldzki, Podwawelskie, Łagiewniki, Borek Fałęcki. W pozostałych częściach Krakowa, tylko przy zamówieniu na kwotę minimum 100zł dojazd jest za darmo. Poza wymienionymi rejonami w przypadku zamówienia poniżej 100zł doliczany jest koszt dojazdu w wysokości 50zł. Zlecenia na terenie Małopolski ustalamy indywidualnie.